Zdrowie

Zdrowie jakże najważniejszy czynnik w dzisiejszym świecie. Zdrowie zawsze powinno być na pierwszym miejscu. Gdy je stracimy wtedy widzimy ile jest dla nas warte. W tym miejscu pragniemy zamieścić wam wszelkie odpowiedzi na temat różnych kontuzji, które pojawiają się podczas treningów oraz w życiu codziennym. Pomożemy wam maksymalnie zredukować nabyte kontuzje oraz przestrzec przed nadchodzącymi kontuzjami w przypadku błędnych zachowań w treningach. Przez całe nasze życie zdobywamy wiedzę teoretyczną i praktyczną. Doświadczenie w sportach walki, treningach siłowych, ogólnorozwojowych, kalistenicznych, wszelkiego innego rodzaju sportu na poziomie amatorskim, średnio-zaawansowanym oraz zaawansowanym pozwali nam przekazać wam najszczerszą, najbardziej trafną informacje na temat rodzaju kontuzji, eliminacji jej oraz regeneracji ciała. Każdy z nas przebył różną drogę z kontuzjami. Popełniał błędy, gdy jeszcze internet nie był szeroko rozwinięty. Dlatego wiedząc czego my potrzebowaliśmy wiemy czego od nas drodzy użytkownicy możecie oczekiwać.

ODCINEK LĘDŹWIOWY

Odcinek lędźwiowy (lower back)

Odcinek lędźwiowy jeden z najczęściej występujących kontuzji w sportach i w życiu codziennym. Często pomijany i zapomniany z uwagi na brak bólu w początkowej fazie rozwoju sportowego. Z licznych obserwacji zauważyłem, że pomijanie treningu dolnych części pleców jest pierwszym poważnym błędem w świecie sportu.  Ćwiczenia jakie wykonujemy głównie odnoszą się do górnej części pleców, klatki piersiowej, nóg, bicepsu, tricepsu, barków. Jednym i jedynym z ćwiczeń, które pojawia się często w planie treningowym odpowiedzialnym za wzmocnienie dolnej części pleców to martwy ciąg, który często również w nieodpowiedni sposób wykonywany rodzi kontuzje odcinka lędźwiowego. Dzieje się to dlatego, gdyż ciężar nie jest dobierany do poziomu zaawansowania przez co zanika technika, która przeradza się w kontuzje. W kalistenice znajdziemy takie ćwiczenie jak podnoszenie tułowia, które w przypadku błędnej techniki w mniejszym stopniu obciąży plecy.

Zatem podejmijmy temat treningu siłowego. Pierwszy błąd jaki możemy zauważyć pojawia się w przypadku braku wiedzy na temat powyższej kontuzji, natomiast drugi błąd rażący to, gdy nie wykonujemy ćwiczeń poprawnie technicznie mimo, iż wiemy, że przy dłuższym czasie spowoduje on bolesną kontuzje. Mam tu na myśli zlekceważenie tematu. Przykładowo wykonujemy serię pompek ale pomijamy przy tym odpowiednie ułożenie ciała tj. sztywno od głowy do stóp tworzymy jedną sztywną jak słup linie wykonując pompkę. Błędna technika sprowadza się do tego, że tworzymy tzw. łuk bądź wychylamy plecy. Takie wykonywanie ćwiczenia jest niedopuszczalne. Prawdopodobnie w niedługim czasie jesteśmy w stanie nabawić się bólu lędźwi lecz prawdą może być fakt, że u każdej z osób może być to różny okres, czasami tydzień, miesiąc bądź kilka lat. Jednak pewne jest to, że przy nieodpowiedniej technice i lekceważeniu kontuzja się uaktywni.

Kolejnym częstym błędem popełnianym przez amatorów jest „wyciąganie” maksymalnej ilości powtórzeń w danej serii pomijając zasady optymalnego treningu np. gdy jesteśmy w stanie wykonać 10 pompek i ten 10 jest naszym maksymalnym poprawnym technicznie powtórzeniem dociągamy w serii do 11-12 powtórzeń, który wygląda jak walka o życie. W ten sposób ciało, które nie było w żaden sposób wzmocnione zaczyna się uszkadzać. Dodajmy do tego nieprawidłowe siedzenie w ciągu dnia bądź praca biurowa, jako kierowca i pierwszy ból odcinka lędźwiowego pojawi się w w bardzo szybkim tempie.

We współczesnym świecie nasz tryb życia przerodził się w tryb siedzący. Jest to  pierwszy czynnik do tego, że nasze ciało jest przeciążone i osłabione. Siedzenie w bardzo mocny sposób ingeruje w dolną część pleców stąd w dzisiejszych czasach u osób w wieku 25-40 pojawiają się pierwsze oznaki bólu.

Główne zasady uniknięcia bólu odcinka lędźwiowego:

 

1.

Wszelkie ćwiczenia wykonywane na siłowni, kalistenice wykonuj poprawnie technicznie. Zawsze technika będzie miała duże znaczenie odnośnie kontuzji. Nigdy jej nie lekceważ! W obecnych czasach mając ogromny dostęp do wiedzy nie możemy popełniać błędów osób, które musiały praktycznie na własnym ciele nauczyć się zwalczania kontuzji.

2.

Siedząc w pracy, domu przy komputerze postaraj się trzymać odpowiednią pozycję ciała. Nie wyginaj się na boki, nie odrzucaj nóg w tył tworząc z plecami wygięty łuk. Ponadto staraj się co godzinę wstać pochodzić na około 5-10 minut po pomieszczeniu. Wykonaj 2-3 ćwiczenia rozluźniające jeśli masz możliwość.

3.

Trenuj dolny odcinek kręgosłupa. Zwróć na niego uwagę jednym ćwiczeniem w trakcie programu treningowego. Możesz zawrzeć go w końcowym etapie tj. w rozciąganiu wykonując ćwiczenie o nazwie superman, koci grzbiet, podnoszenie miednicy.

4.

Staraj się wykonywać rano odpowiednią sekwencję ćwiczeń na odcinek lędźwiowy. Poniżej artykułu masz przykładowy, sprawdzony filmik. W google możesz znaleźć mnóstwo gotowych schematów 3-5 ćwiczeń na wzmocnienie ciała. W przyszłości nagramy dla was naszą sekwencję ćwiczeń.

 

Zapamiętaj!

Jesteśmy tak silni jak silny jest nasz najsłabszy element.

 

*Przy poważniejszym bólu kręgosłupa, który pomimo wykonywanych ćwiczeń nie ustaje należy zwrócić się obowiązkowo do lekarza (neurolog), który pokieruje was na szczegółowe badania diagnostyczne celem zlokalizowania przyczyny nadmiernego bólu.