ju jitsu

JuJitsu jest to “łagodna sztuka walki” gdzie “Ju” oznacza miękko, ustępliwie, a “Jitsu” sztukę. “Ustąp aby zwyciężyć”, w jujitsu wykorzystujemy siłę i masę przeciwnika żeby zwyciężyć. Uchylamy się przed ciosem po czym kontratakujemy wykorzystując pęd i wagę napastnika, powalając go na ziemię i zakładając dźwignię obezwładniającą.

Tradycyjna japońska sztuka walki bez broni lub z małym orężem, stosowana do obrony oraz w ataku nawet z kilkoma napastnikami. System bojowy samurajów (bushi). Na technikę jujitsu składają się: rzuty, uderzenia, dźwignie, kopnięcia, podcięcia, duszenia, naciski i kontrolowanie energii. Przeprowadzenie szczegółowej charakterystyki szkół nie jest zawsze możliwe z braku w pełni wiarygodnej literatury na ten temat.

Powstanie nazwy JuJitsu przyjmuje się na wiek XVII (około 1680 r.) za sprawą japońskiego lekarza AkyamaShirobeiYoshitoki, który wprowadził ją do swojej szkoły YOSHIN-RYU. Do najstarszych szkół walki o praformach JuJitsu zalicza się szkoły KITO-RYU założoną przez FukunoShichiroyemon oraz JIKISHIN-RYU założoną przez TeradaKanyemon, którzy ściśle współpracowali ze sobą.

W Polsce JuJitsu należy do najwcześniej poznanych i uprawianych sztuk walk wręcz. Za początek rozwoju “łagodnej sztuki walki” w naszym kraju uważa się wczesny okres międzywojenny. W 1934 roku do Polski przybył posiadający stopień 5 DAN ShozoKuwashima japoński wizytator ds. JuJitsu i Judo. Wykonał on kilka pokazów w Sopocie oraz szkolenia dla policjantów. Ocenił bardzo wysoko poziom wyszkolenia naszych zawodników.

Europejska Unia Jujutsu w marcu 1983 roku uchonorowała polskieJuJitsunadając stopnie 4 DAN instruktorowi z Warszawy Andrzejowi Trepte, 2 DANJanowi Etmajer z Warszawy, 2 DANEugeniuszowi Sikora z Zielonej Góry, 1 DANSylwestrowi Kacprzak oraz Romanowi Puderecki obaj z Warszawy. Były to pierwsze oficjalnie nadane stopnie Polakom przez organizację zagraniczną.

Najbardziej uznanym autorytetem w dziedzinie JuJitstu w Polsce jest Wielki Mistrz Mistrzów dr Krzysztof Kondratowicz z Warszawy posiadający stopień 11 DAN, uważany dziś za prekursora oraz “ojca” polskiego JuJitsu, samoobrony i wojskowej walki wręcz.

Celem tejże sztuki nie jest uśmiercenie przeciwnika, a unieszkodliwienie go, znieczulenie, czasowa niezdolność do walki. Celem JuJitsu jest nie tylko mistrzostwo ruchu i techniki, ale przede wszystkim doskonałość oraz idealna harmonia w sferze duchowej i umysłowej.

ZASADY JU JITSU:

mAKSYMY JU JITSU:

felipe-simo-4Ls_AHROkAA-unsplash
mezczyzni_ju_jitsu